A+ A A-

Múzeum Bošáckej doliny

muzeum nove

V strede obce, v susedstve Bošáckej pálenice sa nachádza múzeum skanzenového typu. Jeho brána pre návštevníkov sa prvýkrát otvorila na jeseň v roku 1996. Zakladateľmi múzea sú učitelia na dôchodku Ján Jurák a Adam Rýdzi, ktorí prostredníctvom darov od občanov Bošáckej doliny zriadili a zachovali kultúrno –historický obraz života v našej doline.  Ide o pôvodný sedliacky dom. Múzeum pozostáva z podúkolia, zariadenej obytnej časti, hospodárskej časti, stodoly, pivnice a letnej kuchynky. V dome sa nachádza zariadená izba s pôvodným nábytkom, kuchyňa s klasickou murovanou pecou a komora, kde dominujú krosná. V hospodárskej časti je maštaľ pre hovädzí dobytok, maštaľ pre kozy, chlievik pre ošípané, kurín pre sliepky. Nechýba dielňa domáceho majstra, latrína a hnojová jama. Na dvore je vybudovaný prístrešok z poslednej stojacej stodoly v Bošáci, so zachovaním osobitnej väzby dreva. V stodole je hospodárske zariadenie potrebné pre vykonávanie rôznych poľnohospodárskych prác, ako vozy, sečkovica, mláťačka... V peknej letnej kuchynke  je vstavaný kotol na varenie slivkového lekváru. Pivnica v minulosti slúžila na uchovávanie ovocia a zeleniny počas zimných mesiacov. Súčasťou expozície sú aj vzácne bošácke kroje, ktoré sú zdobené ručne šitými výšivkami.

 

Čítať ďalej

Rímsko-katolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie

bosaca1_mod

Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Bošáci bol vybudovaný v rokoch 1729-1733 v neskorobarokovom slohu ako jednoloďový, so svätyňou trojbokého záveru a predstavenou vežou. Vonkajšie murivo je členené lizénami (zvislý plochý výstupok, napodobňujúci stĺp na čelnej strane budovy bez hlavice a pätky).

Veža kostola má helmovité zastrešenie s nadstavenou laternou (malá nadstavba – vežička na kupole s osvetľovacími otvormi). V lodi kostola sú vsadené piliere, ktoré vytvárajú kaplnkovité priestory. Strop kostola má valenú, lunetovú klenbu, podobne aj priestor pod vežou. Po bokoch sú vybudované pavlače (chórová ochodza). Zo severnej strany kostola, nad sakristiou je oratórium.

Hlavný oltár stĺpovej architektúry je tirolská drevorezba z roku 1928. Je bohato zdobený a zlátený s farebnými plastikami. Uprostred je výjav Nanebovzatej Panny Márie, po stranách sú sochy sv. Augustína a a sv. Mikuláša, na vrchole pod korunkou Boh-Otec.

 

Čítať ďalej

Turistické trasy

Pešia turistika

Trasa: K Haluzickej tiesňaveHaluzicka_tiesnava
Prevýšenie: 55 m
Náročnosť: nenáročná
Čas: 02:00

Začiatok trasy je v Zemianskom Podhradí, pokračuje do Bošáce, pri kostole sa zabáča smerom do Haluzíc. Po miernom stúpaní sa pokračuje až ku kostolu v Haluziciach. Trasa je zakončená prechodom cez Haluzickú tiesňavu, ktorá bola v roku 1963 vyhlásená za prírodnú pamiatku. 

Čítať ďalej

Paragliding

Poveternostné pomdmienky obce Bošáca vytvárajú priaznivé prostredie  na paragliding. Najviac využívané kopce sú Hradisko a Lysica.

LysicaLysica
GPS pozícia: N 48° 50' 06''  E 17° 48' 58,6
Prevýšenie: 40 - 200 m

Trávnatý kopec, na ktorom sa lieta pri južných smeroch vetra. Prístup je z obce Bošáca, kde pri obecnom úrade odbočíte smerom k futbalovému ihrisku, kde sa po ceste šlape až na vrchol. 

Čítať ďalej

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby