A+ A A-

Bociany už odleteli

bocianyNaše „bošácke bociany" nás opustili posledný augustový týždeň. Nám neostáva iné len veriť, že šťastne docestovali na svoje zimovisko a že na jar sa k nám opäť vrátia. Možno sa pridali medzi veľký kŕdel bocianov(43 kusov), ktorý mal pár dní predtým medzipristátie v našej obci. Foto tu a tu

 

Mláďatká bocianov v Bošáci

Bociany v našom hniezde sa narodili v týždni od 2. do 6. júna 2014. Presný dátum bohužiaľ nevieme určiť.Zo štyroch vajíčok sa vyliahli 4 mláďatká, jedno mláďa uhynulo tesne po vyliahnutí a bolo vyhodené z hniezda rodičmi.

 

mláďatká Bociana bielehoFotografie mláďat sme zhotovili pomocou vysokozdvižnej plošiny dňa 24. júna. Bol to skutočne nádherný zážitok pri pohľade do hniezda, kde sa k sebe túlili 3 mláďatká Bociana bieleho. Stáť na nohách sa im ešte veľmi nedarilo, ale o to intenzívnejšie svojimi zobáčikmi prosili o potravu. Veď také bocianie mláďa zje za jeden deň až kilo potravy, takže rodičia sa majú čo obracať aby nasýtili 3 hladné krky. Počas fotenia to rodičia bociančiat všetko z dostatočnej vzdialenosti sledovali a po našom odchode aj patrične skontrolovali.

Druhé fotenie bocianích mláďať sme zrealizovali dňa 11. júla 2014.

Bociany sú už zaperené, jemné páperie na ich telíčkach nahradilo perie. Pekne podrástli, stoja v hniezde - aj keď sa sem tam zatackajú, ich zvedavosť je veľmi veľká a neustále sa pokúšajú nazrieť z hniezda. Nohy a zobáky majú ešte stále čiernej farby. Pokúšajú sa už aj mávať krídlami.

Fotografie tu

Bociany v Bošáci

bociany  v BošáciKoncom apríla zavítali do Bošáce bociany. Najskôr sa usídlila jedna párka na umelom hniezde, kde však neostala. Počas nasledujúcich dní sa objavili ďalšie dva bociany. Nakoniec začala jedna párka budovať svoje hniezdo na elektrickom stožiari v  križovatke smerom na Dolné Srnie.

V súčasnosti v hniezde sedí samička a bocian usilovne zháňa potravu. Každú chvíľu čakáme na prírastky v hniezde. Foto tu

 

Bocian biely - základné informácie

 

Bocian biely - Ciconia ciconia

bocianDospelý bocian:
Výška: samec 90 cm, samička 80 cm
Váha: samec 2,9 – 4,4 kg, samička 2,7 - 3,9 kg
Dĺžka zobáka: samec 16 –20 cm, samička 14 –19 cm
Dĺžka tela: samec 110 cm, samička 100 cm
Rozpätie krídiel: samec 200 cm, samička 190 cm
Sfarbenie: biely s čiernymi letkami
Farba očí: tmavohnedá
Farba zobáka: červená
Farba nôh: červená
Hlasový prejav: klepotanie zobákom, syčanie
Pohlavná zrelosť: v treťom roku života
Dĺžka života: podľa okolností 8 -10, max. 27 rokov
Rozlíšenie samca od samice: mohutnejší vzrast, širší koreň zobák

Čítať ďalej

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby