A+ A A-

Por. Adam Adamovic

Narodil sa 27. augusta 1921 v Bošáci. adam_adamovic_1Študoval na Gymnáziu v Novom Meste nad Váhom. Počas II. svetovej vojny získal dôstojnícke vzdelanie vo Veľkej Británii.

V rámci otvorenia druhého frontu bojuje V Normanndii, kde získava medailu Za zásluhy 1. stupňa a Za chrabrosť. Zomrel počas bojov 11. apríla 1945 pri meste Dunkerque vo Francúzku v boji proti fašizmu.

Ľudovít Branský

Krajina_z_PovaziaNarodil sa v Bošáci 24. januára 1918. Bol maliar, grafik, ilustrátor, výtvarný pedagóg. Študoval na gymnáziu v Trenčíne a na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave - odbor kreslenia a maľovania. Učitelia mu boli známi maliari, ako napr. prof. Mallý, Benka, Struhár, Mudroch, Schurman a mnohí iní. V roku 1956 pôsobil ako profesor kreslenia. Jeho žiaci, študenti, na neho spomínajú s veľkou úctou. Každého sa snažil pochopiť, každému poradiť a keď to bolo potrebné i pomôcť.  V roku 1944 - 46 sa venoval najmä figurálnym námetom.

V krajinárskej tvorbe vychádzal z impresionistického chápania krajiny českého maliara Přemysla Blažíka. Spracoval najmä motívy z rodného kraja Bošáckej krajiny a kopaníc. Viedol tiež amatérske výtvarné krúžky v Trenčíne a v Dubnici nad Váhom. Jeho maliarskymi technikami boli: olej, pastel, kombinovaný pastel a tempera. Svoje obrazy sprístupňoval verejnosti na výstavách v  mestách: Trenčín, Bratislava,  Nitra, Piešťany, Tren. Teplice a  iných. Mnohé jeho obrazy sú majetkom múzeí v Trenčíne, v Bratislave a v Nitre. 

Keby sa Ľudovít Branský  dožil vyššieho veku, bol by vytvoril ešte veľké množstvo cenných diel. Žiaľ, dňa 27. V. 1959 tragicky skončil jeho život - v Mníchovej Lehote -  vo veku 41 rokov.

Peter Dzurák

Peter_DzurkSú ľudia, s ktorými sa stretávame denne počas svojho života. Sú aj takí, ktorí sa ako záblesk vychádzajúceho slnka objavia v našich životoch, na malý okamih, počas nášho detstva, štúdia, dospievania, a napriek tomu zostanú v našej pamäti navždy.Taký bol aj Peter Dzurák, ktorý sa narodil 22. júna 1922 v Bošáci na Malej Strane. Navštevoval židovskú školu v Bošáci, vyučil sa za strojného zámočníka a následne odišiel za robotou do Dubnice nad Váhom. Neskôr prešiel pracovať do Výskumného ústavu mechanizácie a automatizácie do  Nového Mesta nad Váhom, kde pracoval až do dôchodku.

Čítať ďalej

Generál Štefan Jurech

jurech

Narodil sa 9. júna 1898 v Bošáci. V rokoch 1910 - 1915 študoval na katolíckom gymnáziu v Nitre, a v rokoch 1915 - 1918 študoval na Kráľovskom katolíckom gymnáziu v Trenčíne. Bola to otvorená a poctivá osobnosť, telom a duchom vojak. Počas prvej svetovej vojny bojoval na frontoch v Rumunsku, Taliansku a Francúzku. Stal sa armádnym pridelencom v Budapešti a po skončení tejto misie sa stal veliteľom vzdušnej obrany v Trenčíne.

V roku 1942 bol vymenovaný za veliteľa na východnom fronte. Po roku ho začala podozrievať nemecká polícia pre jeho kontakty so sovietskymi veliteľmi. Štefan Jurech nadväzoval kontakty s armádnym hnutím spoločne s Golianom a Freječníkom. Bol navrhovaný za veliteľa v Slovenskom národnom povstaní. Tento návrh však nebol nikdy prijatý dokonca ani potvrdený. Po vypuknutí SNP bol zajatý nemeckými silami a odvedený najprv do Viedne, do Brna a nakoniec do likvidačného tábora Flossenburg, kde bol odsúdený k smrti. Bol popravený 4. februára 1945. Jeho práca v boji bola dlho ignorovaná. Na pamiatku padlých rodákov z Bošáckej doliny stojí pred základnou školou v Bošáci pamätník SNP.

Ján Kaššovic

JUDr. Ján KaššovicSlovenský právnik a novinár Ján Kaššovic sa narodil 25. mája 1902 v Bošáci,  v časti obce Malá strana. Bol prvorodeným zo siedmych detí rodičov Jozefa a Anny Kaššovicovej. Základnú rímskokatolícku  ľudovú školu navštevoval v rodnej obci. Už od detstva prejavoval neobyčajné schopnosti a usilovnosť, a preto ho rodičia – na radu pána farára, zapísali na piaristické gymnázium v Trenčíne. Aj tam patril medzi najlepších žiakov. Posledné roky stredoškolského štúdia už absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre ako chovanec malého seminára. Tam boli jeho katechétmi dvaja ľudia, ktorí neskoršie zohrali významnú úlohu v jeho živote, a to Jozef Tiso a Eugen Filkorn. Maturitné skúšky absolvoval s vyznamenaním  v júni 1921.Po maturite odišiel do Ríma, kde v rokoch 1921 – 1923 študoval filozofiu na univerzite Pontificia Universita Urbaniana.

 

Čítať ďalej

Obecný úrad - Bošáca 257, 913 07 Bošáca. tel.: 032 / 778 11 30 e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

webmaster, technický prevadzkovateľ - kontakt comtec@comtec.sk

WEBDESIGN, TVORBA WWW CB MEDIA, s.r.o., Hosted COMTEC s.r.o

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby